top of page
Search

Etiket Okuma Becerisi

Her ne kadar paketli ürün tüketimini azaltsak da, hepimizin etiketleri bilinçli şekilde okuyabilmesi önemli. İçindekiler kısmına geçmeden önce, genel olarak dikkat edilmesi gerekenlerden konuşalım. Ürünün son kullanım tarihi elbette ilk olarak bakmamız gereken yer. Sadece tarihin geçip geçmediğine değil, o ürünün raf ömrünün ne kadar uzun olduğuna da bakmak içindeki katkı maddelerine dair fikir sahibi olmamıza yardımcı olur. Etiket de yer alan katkı maddeleri her zaman biz tüketicilerin anlayabileceği dilde yazılmıyor. Hatta anlamadığınız şeyler yazıyorsa, siz de bedeninize almayın. Doğal içerikli paketlerin içerik kısmında zaten 2 veya en fazla 3 bileşeni olur, onları da okuduğunuzda anlarsınız. Satırlarca süren içeriklerden uzak durun.


Etikette veya ambalajda doğal veya organik kelimelerinin olması o ürünün doğal olduğunun kanıtı değildir. Organik yazan ürünler için mutlaka sertifika kuruluşunun amblemini paketlerde arayın. Bazen içinde kullanılan malzemelerden birinin organik olması, ortaya çıkan ürünü organik yapmaz. Mesela, fındık ezmesinin içinde organik fındık kullanılmış olabilir. Ama bu o ürünün organik olması için yeterli değildir, diğer malzemelerinin de organik olması gerekir. Birkaç bileşenden meydana gelen ürünlerde, etiketi okurken içinde nelerin doğal ya da organik olup olmadığına da dikkat edin

Herkesin çok sevdiği, bağımlılık yapan Nutella’nın içerik ağırlığı nasıl hiç baktınız mı etiketine? İlk sırada şeker, ikinci sırada palm yağı, üçüncü %14 ile fındıktır mesela….

Özellikle etiketlerde gördüğünüz zaman kaçmanız gereken bir kaç çok kullanılan

katkı maddesi :

  • Glikoz & Fruktoz Şurubu

  • MSG (Mono Sodyum Glutamat)

  • Aspartam

  • Sodyum Nitrit

Günümüzde sıkça karşılaştığımız diyabet, tansiyon, insulin direnci, obezite vb yaşam tarzı hastalıklarının ana sebebi , bağışıklık sisteminin doğru çalışmaması sonucunda bedendeki en zayıf yerden hastalıkların başlamasıdır. Bağışıklık sistemini bozan yanlış alışkanlarının en başında da doğal beslenmeden uzaklaşmak yer almaktadır. Beslenme konusunda çok fazla farklı bilgi var ve zaman zaman kafanız karışıyor olabilir. Bu durumlarda yapabileceğiniz en kolay şey doğaya dönmektir. Doğada var olan ve var olduğu formatta tükettiğimiz hiç bir gıda bize zarar vermez.

#etiketokumak #katkımaddesi #paketligıda

8 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page