top of page
Search

Filizlendirsek de mi yesek?

Filizlendirme baklagil, tahıl, tohum, çekirdek ve bedem gibi sert kabuklu yemişlerin çimlenmeye başlaması sürecidir. Yenebilir bütün tahıllar, tohumlar, baklagiller, sert kabuklu yemişler ve ay çekirdeği gibi bazı çekirdekler filizlendirilebilir. Filizlendirme besinlerin vitamin, protein ve enzim değerlerini arttırır. Filizlendirilmiş yiyecekleri tek başına yiyebileceğiniz gibi salataların ve yemeklerinizin içine de katarak daha besleyici yemekler yapabilirsiniz.

Filizlendirilmiş yiyecekler vitamin, mineral, fitobesin, enzim, protein ve yağ asitleriyle doludur.

Filizlendirilmiş yiyecekler deniz sebzeleri ve mavi-yeşil alglerle birlikte dünyanın en iyi üç protein kaynağından birini oluşturur. İçeriğindeki protein vücudun ihtiyaç duyduğu şekilde, yani ham amino asit halindedir.

Filizlendirilmiş besinlerin daha kolay sindirilmesinin bir başka nedeni de yemeklerimizi sindirmemizde yardımcı olan enzim bakımından zengin olmalarıdır. Pişmiş bir yemekten önce filizlendirilmiş besin tüketmek sindirimi kolaylaştırabileceği için mide ve bağırsaklarınızı da rahatlatabilir.

  • Filizlendirilmiş mercimek, yüksek oranda protein içerir, aminoasit yüklüdür. İdrar söktürücü ve adrenalin sistemi uyarıcıdır.

  • Filizlendirilmiş maş fasulyesi, yüksek miktarda protein içerir. Bağırsak düzenleyicidir ve şekeri düşürür..

  • Filizlendirilmiş nohut, doymamış yağ ve demir bakımından zengindir. Pankreas, mide ve kalp için yararlıdır.

  • Filizlendirilmiş ay çekirdeği, demir, E ve B vitamini kaynağıdır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.NASIL YAPACAĞIZ?

Filizlendireceğimiz gıdayı, 1 gece içme suyunda bekletiyoruz. Ertesi gün suyunu döküp, süzgeçe alıyoruz. Artık sadece nemli tutmamız yeterli. Günde 2 kez (sabah-akşam) sudan geçirerek, nemli kalmasını sağlayabiliriz. Nemi az olursa kurur, su içinde kalırsa da çürür. Canlanmak için ihtiyacı olan tek şey nem ve oda ısısı. Hatta mutfak dolabı içi gibi karanlık bir yerde tutabilirseniz çok daha verimli filizlendiğini görürsünüz. Gıdanın cinsine göre 2-4 gün içinde bir kaç santimetreye ulaşan filizleriniz yemeğe hazırdır. Kağıt havlu ile nemini iyice alıp kuruladıktan sonra, cam bir kavanoz içinde buzdolabında 2-3 gün muhafaza ederek tüketebilirsiniz. Az miktarlarda yapıp tükettikçe tekrar üretmek en doğrusudur.

Bu akşam küçük 1 çay bardağı yeşil mercimek ıslatarak, filizlendirmeye başlayın, 3 yada 4 gün içinde hazır olur :). Filizlerin 1 cm uzunluğa ulaşması tüketmek için yeterlidir. İlk defa yapacaklar için en kolayı yeşil mercimektir. Hem de çok besleyici. Şimdiden afiyet olsun...


#filizlendirme #enzim #aminoasit #protein #vejeteryan #rawfood

24 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page