top of page
Search

Sabah Ritüelleri

Updated: Apr 8, 2021

Güne nasıl başladığımız, hangi duygu ve niyetlerle yataktan kalktığımız tüm günün akışını belirleyebilir. İşte sizler için bir kaç minik tüyo:)

*NEFES : Uyanır uyanmaz camı açıp derin nefesler alıyoruz, oksijen hücrelerimizin en önemli gıdası. Mümkün olduğunca diyaframı kullanarak derin nefesler alıyoruz. Aynı zamanda varlığımıza şükrederek, pozitif bir tutumla güne başlıyoruz.**DİL SIYIRMA: Bunun için dil sıyırıcı edinmekte fayda var. Eczanelerde veya kozmetik zincir mağazalarında bulunabiliyor. Dili sıyırırken, kazımadan nazikçe üstte biriken toksinleri sıyırarak temizliyoruz. Çok basit olan bu alışkanlık, uzun vadede bağışıklık sisteminin en büyük koruyucusudur.

***YAĞ ÇEVİRME: Ağız içinde var olan bakteri, mikrop vb oluşumların temizlenmesi için idealdir. Zamanla dış eti hastalıklarını engeller, dişi ve etleri kuvvetlendirir, diş taşı oluşumlarını önler.

Zeytinyağ, badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi baz yağdan 1 tatlı kaşığı alıp, ağzımızın içinde 5-10 dakika arasında çalkalıyoruz. Bu esnada yağ tarafından çekilen zararlı tüm bakterileri, sürenin sonunda tükürerek sistemimizden dışarı atıyoruz. Lavabo yerine klozete tükürmek daha sağlıklı olacaktır.

**** SU : İçten ve dıştan temizliğin, arınmanın, yaşamın en önemli parçası SU. Güne mutlaka en az 1-2 bardak su içerek başlıyoruz. Bu su alkali olursa daha da güzel olur. Alkali su konusunun detayları için ayrı bir post gelecek. Günlük su ihtiyacı kişiye göre değişmekle beraber günde en az 8-10 bardak içmeniz gerektiğini hep hatırlayın.

Su içmeden önce dil sıyırmak ve ağız içi temizliği yapmak sağlık açısından en önemli alışkanlıklardan biridir.

Uyarı : Diş fırçası arkasında yer alan dil sıyırma amaçlı kısımlar çok sağlıklı ve hijyenik değil. Dil sıyırıcınız yoksa, evdeki bir metal tatlı yada yemek kaşığını bile bu amaçla kullanabilirsiniz:).


#sağlıklıyaşam #sabahritüeli #günebaşlarken #entegreyasam

12 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page